Archive for Sierpień 15th, 2013

Opiekun za granicą

Opiekun jest to zawód, który nie jest zagrożony cały czas jest na niego zapotrzebowanie. Natomiast w ciągu najbliższych lat osoby wykształcone w tym kierunku nie będą miały problemu znalezienia pracy w tym kierunku. Opiekun jest to osoba, która zajmuję się opieką starszych ludzi. Oraz osoba zajmująca się osobami niepełnosprawnymi i psychicznymi. Przeważnie za granice wyjeżdżają osoby do opiekowania się starszymi osobami. Największym wymaganiem w tej dziedzinie jest umiejętność języka obcego za pomocą którego odbywa się porozumiewanie się. Najczęściej ludzie wyjeżdżające do pracy w roli opiekuna są to osoby, które maja praktykę. Natomiast wynagrodzenie opiekuna zależy od kraju w którym przebywa. Przeważnie zawiera się umowę na okres sześciu miesięcy. Praca w tym zawodzie nie jest lekka. Opiekun musi mieć dobra odporność fizyczna i psychiczna. Praca opiekuna odbywa się w prywatnych domach. Jest to praca która wymaga dbania o higienę i dom. Zakres czynności dotyczy wszelkiej pomocy jakiej oczekuje chory.

Praca w Czechach

Obecnie coraz częściej się decydują na prace u naszego sąsiada, czyli po czeskiej stronie granicy. Pracuje okół piętnaście tysięcy. Natomiast Polacy bardzo chętnie podejmują prace ze względu na brak jakiśkolwiek przeszkód w podjęciu pracy. Również nie trzeba pozwolenia na prace ani też na pobyt. Bardzo dużą zaleta jest odległość, którą pokonujemy w bardzo szybkim czasie. Natomiast aby wybrać się do Czech należy mieć dowód osobisty, który jest podstawa. Bardzo duże zapotrzebowanie jest na pracowników produkcyjnych, czyli tokarzy, frezerów, górników. Natomiast najniższa pensja dotyczy osób, które nie maja kwalifikacji. Również pracodawcy zapewniają mieszkanie, co wiąże się z kosztami. Praca najczęściej odbywa się w systemie zmianowym. Oczywiście bardzo mała odległość do naszego kraju, nie ma wymogów językowych, ani też kwalifikacyjnym i to jest bardzo duża podstawa do podjęcia pracy u naszych sąsiadów. Sąsiedzi są bardzo zadowoleni z naszych pracowników, którzy są bardzo pracowici.

Praca w Belgi

W Belgi Polacy mogą znaleźć prace w sektorze prywatnym. Poszukiwane są w dużej mierze opiekunki, gospodynie. Zawierane są umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin. Natomiast dziennie nie można pracować więcej niż dziewięć godzin. Oczywiście niedziela jest dniem obowiązkowym wolnym od pracy. Natomiast urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi po roku pracy. Pozwolenie na pobyt dłuższy niż trzy miesiące jest konieczny. Osoba przybywająca do Belgi musi się zarejestrować w ciągu ośmiu dni. Obecnie do pracy do Belgi już się mało wyjeżdża, gdyż jest mało opłacalne. Natomiast w dawniejszych latach praca była wysoka płatna i było bardzo dużo ofert pracy. Najczęściej Polacy pracują jako opiekunowie starszych osób. Również bardzo dużo osób pracuje przy sprzątaniu. Natomiast do Belgi najczęściej wyjeżdżają kobiety, które najmują się jako gospodynie domowe. Jeśli ktoś wybiera się na pobyt do miesiąca czasu nie wymagana jest deklaracja pobytowa. Wydawana jest karta pobytu, która jest aktualna przez cały czas zatrudnienia.

Praca w Hiszpanii

Od 2006 jest krajem gdzie większość Polaków wyjeżdża na zarobek do pracy. Pracy jest najwięcej w budownictwie i rolnictwie. Natomiast jeśli wyjeżdżamy musimy przede wszystkim znać język hiszpański, aby tam się zatrudnić gdyż jest to podstawa. W Hiszpanii jest bardzo dużo siły roboczej, co powoduje większa konkurencję na rynku pracy. Również nie jest utrudniane podjęcie pracy przez obcokrajowców. Natomiast prace które wykonują emigranci są to przeważnie prace, których Hiszpanie nie chcą się ich podjąć. W związku z czym obcokrajowcy otrzymują najczęściej rolnicze i w gastronomii. W tych branżach jest to praca sezonowa a zarobki nie są szczególnie wygórowane. Ale lepiej się zarabia niż w Polsce. W Hiszpanii prace w branży rolniczej trwają cały rok więc zapotrzebowanie na pracowników jest cały czas. Praca jest ciężka , której towarzyszą wysokie temperatury oraz dobrej kondycji fizycznej. Bez problemu pracę znajdą informatycy, lekarze. Są to zawody najlepiej opłacane, na które istnieje zapotrzebowanie w każdym kraju.

Praca w Irlandii

Od chwili otworzenia granic, rynek pracy znacznie się rozwinął. Szczególnie dla osób, które chciały poprawić swoją sytuacje materialną. Natomiast większość osób jedzie za granice na zarobienie pieniędzy i przyjazd do kraju. Napływ siły roboczej powoduje rozwinięcie przemysłu w Irlandii. Najwięcej Polaków jest w Dublinie. Nasz język słyszymy prawie wszędzie pubach,sklepach,urzędach. Za pracą wyjechali dobrze wykształceniu ludzi jak również osoby które mają niewielkie wykształcenie i decydują się na pracę fizyczna. W Dublinie powstały polskie sklepy, kościoły, niektórzy założyli własne działalności. Polscy pracownicy doceniani są jako pracowici, inteligentni. Polacy bardzo chętnie wyjeżdżają gdyż jest możliwość zarobienia większych pieniędzy. Emigracja tak wzrosną, że naszych fachowców pozostało w kraju niewielu. Polacy nie śpieszą się z przyjazdem do Polski, wolą pracować za granica ze względu na wyższe wynagrodzenie, a w naszym kraju na bezrobocie. Nie ma pracy więc decydują się na wyjazd.

Budowlaniec w Europie

Wszystkie kraje borykają się z brakiem siły roboczej budownictwie. Problem zaczyna pojawiać się że kraje się rozwijają lecz nie mają jak realizować inwestycji budowlanych. Obecnie budowlaniec jest bardzo ceniony na rynkach europejskich. Polska należąc do krajów Unii Europejskiej ma możliwość legalnej pracy za granicą. Natomiast na wyjazd decydują się rodziny, które chcą polepszyć sobie warunki życia. Natomiast budownictwo jest to branża, która przyciąga emigrantów do pracy. Szczególnie poszukiwani są stolarze budowlani,dekarze i murarze, te grupy nie mają problemy w znalezieniu pracy. Również polska gospodarka się rozwija realizowane są różne inwestycje budowlane. Również i nasz rynek cierpi na deficyt pracowników budowlanych. Ale niestety Polacy wolą wyjechać za granicę a niżeli pracować w kraju ze względu na pieniądze. Natomiast kandydat podejmujący pracę na budowie powinien posiadać doświadczenie zawodowe. Obecnie coraz częściej wymaga się znajomości języka obcego.

Praca w fabrykach na emigracji

Emigracja za pracą stała się normą i nikt nie robi zdziwienia. Przeważnie ludzie wyjeżdżają za praca do Wielkiej Brytanii i Irlandii. Natomiast po przyjeździe na wyspy osoby podejmują prace w fabrykach. Najczęściej jest to praca przy pakowaniu albo na liniach produkcyjnych. Pracodawcy chętnie przyjmują gdyż nie potrzeba tutaj specjalnego wykształcenia. Jeśli dany pracownik został zatrudniony wtedy poddawany jest specjalnemu szkoleniu. Natomiast jeśli myślimy wyjeździe należy poszukać ogłoszenia przez internet albo przez agencje. Do pracy w fabryce potrzebna jest odpowiednia siła robocza. W angielskich fabrykach pracy nie brakuje tylko potrzeba wybrać odpowiedni rejon, gdzie jest rozwinięty przemysł. Duża zaletą jest trafienie odpowiednio rozwinięty region, w którym potrzebują rąk do pracy. Natomiast praca w fabryce jest to dobra praca, która zajmujemy się po przyjeździe gdyż pomaga nam się zaaklimatyzować. Oczywiście istnieje możliwość w nadgodzinach i dorobienie sobie większych pieniędzy.

Praca w hotelarstwie za granicą

Na wiosnę bardzo dużo osób wyjeżdża do pracy za granice. Najczęściej pracuje w branży hotelarskiej gdzie zapotrzebowanie personelu istnieje cały rok. Obecnie praca w hotelarstwie jest najbardziej rozpowszechniona i najbardziej popularna. Polacy bardzo chętnie wyjeżdżają pracować w tym fachu. Najczęściej wyjeżdżają do takich państw jak Francja, Irlandia. Najwięcej ofert pracy znajduje się jako recepcjonistka, pokojówka. Natomiast zagraniczni pracodawcy cenią sobie bardzo polskich kucharzy, którzy mogą przebierać w ofertach. Natomiast okres wakacyjny niesie wiele ofert. Konkurencja na rynku jest coraz większa i trudno znaleźć miejsce pracy jeśli szuka się późno. Natomiast znalezienie pracownika, który ma duże kwalifikacje takich jak szefów kuchni jest bardzo trudne i wymaga czasu. Na każdym stanowisku jest obowiązkowo wymagany język angielski. Stopień znajomości zależy od stanowiska zajmowanego w hotelu. Pracy w hotelarstwie można szukać poprzez agencje. Przyszły pracownik musi mieć obycie z klientem.

Poszukiwanie pracy

Podczas szukania pracy powinniśmy być konsekwencji i nie zrażać się niepowodzeniami. Jeśli będziemy przestrzegali kilka zasad wtedy dotrzemy do celu. Aby znaleźć prace trzeba obmyślić sobie plan, wtedy nasze szanse na znalezienie pracy wzrosną i będziemy wiedzieli jak się zachować w poszukiwaniu pracy. W poszukiwaniu pracy bardzo ważne jest pomoc innych osób. Natomiast jeśli szukamy pracy musimy się zastanowić gdzie chcemy pracować i czy zdobyte umiejętności są wystarczające do wykonywania tej pracy. Podczas poszukiwania pracy nie bierzemy pierwszej lepszej pracy, trzeba się zastanowić mimo że pracy na rynku nie ma. Oczywiście trzeba poinformować swoich przyjaciół że szukasz pracy, czasami się zdarza że opowiadają ze kogoś zwolnili i szukają na miejsce tej osoby. Natomiast jeśli znajdziemy firmę w której chcemy pracować, warto porozmawiać z kimś kto tam pracuje. Nie wolno odkładać poszukiwania pracy. Musimy się pokazać od jak najlepszej strony. Dla wielu pracodawców pierwsza rozmowa to obraz przyszłego podejścia do pracy.

Bezpieczna praca za granicą

Osoba, która wybiera się do pracy za granice powinna być bardzo ostrożna. Bardzo muszą uważać kobiety,które narażone są na wiele niebezpieczeństw. Oczywiście narażone są na nieuczciwych pracodawców, którzy czasami próbują wykorzystać kobiety. Bardzo często się zdarza że praca ogłoszona w gazecie, nie jest ta samą pracą, którą nam oferują po przyjeździe na miejsce. Również pod wieloma ogłoszeniami zakamuflowane są agencje towarzyskie, które werbują kobiety do pracy, szczególnie młode. Bardzo niebezpieczny jest okres wakacyjny, gdzie jest bardzo dużo ogłoszeń o pracy sezonowej. Właśnie w tym okresie działa bardzo dużo oszustów. Nie trzeba ufać jeśli proponuje się zarobienie pieniędzy i to dużych pieniędzy w bardzo szybkim czasie. Również bardzo trzeba uważać na prace w ogłoszeniu, którą trzeba dokładnie zbadać czy nie jest podstępem. Trzeba koniecznie się upewnić czy praca z ogłoszenia jest legalna. Wtedy koniecznie trzeba sprawdzić pośrednika, czy jest zarejestrowany.